ALKOTÁS: Föld óriás színező
Ajánlott korosztály: 10 hó +
A Föld napjához kapcsolódóan is készültünk Nektek kedvencetekkel, az óriás színezővel, amit bátran színezhettek, festhettek vagy akár a ragasztás technikájával is dekorálhatjátok kedvetek szerint.
ALKOTÁS: A Föld színei – házi, csillámló vízfesték egyszerűen
Ajánlott korosztály: 12 hó +
A Föld napja alkalmából ezúttal egy teljesen természetes és 100% gyermekbarát és Földbarát, természetes ásványi pigmentekkel megszínezett festéket készítettünk Nektek, ami ráadásul még sejtelmesen csillog is és gyöngyházfényű.
Hozzávalók:
40 g keményítő (kukorica/burgonya)
2 g Cosmio Solangum gélképző vagy gumiarábikum
3-4 g MICA ásványi por
Ezeket az alapanyagokat 1 perc alatt összekeverjük, majd óvatosan adagolva a vizet el is készült a házi festékünk.
Célszerű kis adagokat készíteni belőle és a többit por formában tárolni a használatig. Így mindig lesz használatra kész festéketek, ami por formában végtelen ideig eláll.
Igazi anya-és bababarát móka ez, próbáljátok ki Ti is!
Tippünk:
A Solangum gélképző por vagy gumiarábikum/ xantán-gumi azért szükséges a festékhez, hogy sűrű és jól oldható legyen, különben a Mica por feljön a keményítős egyveleg tetejére, amikor vizet öntesz rá és szétválnak az alapanyagok. Így ez a természetes gélképző segít az alapanyagok keveredésében.
Mi a Zöldbolt oldalról rendeltük ezt az alapanyagot.
A Mica port pedig mindig biztonságos, tanúsítvánnyal rendelkező helyről vásároljátok, így biztosan eredetit és tisztát kaptok!
Bár ezek élelmiszer-és kozmetikumbiztos alapanyagok, hiszen a Mica port pl rúzsok, púderek színezésére is használják, a Solangum pedig krémek alapanyaga és az élelmiszeripar is használja, azért mi azt javasoljuk, hogy már nem megevős babáknál alkalmazzátok.
Bőrrel nyugodtan érintkezhet és ujjfestéshez is használható.
ALKOTÁS: Óriás méhkaptár színező
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezt a szuper óriás színezőt többféleképpen is megtölthetitek színekkel:
1. Ujjfestéssel apró pöttyöket készítetek rá
2. Pufifóliát befestetek sárgára és azzal nyomatoztok rá mintákat
3. Fültisztító pálcika köteggel nyomatoztok rá
4. Vagy egyszerűen csak ecset, szivacs és a kis kezek segítségével sárgára festitek Ezek mindegyikét kipróbálhatjátok már egészen pici gyerekekkel is.
Tipp: Ha aggódsz amiatt, hogy a babád esetleg megkóstolja a festéket, készítsd el a Házi receptek menüpont alatt található házi festékünket!
ALKOTÁS: Készítsünk bababarát föld gyurmát
Ajánlott korosztály: 12 hó +
A földben turkálás igazi taktilis tapasztalásbomba, de azért az annyira nem jó, ha rögtön meg is kóstolják a kicsik a virágföldet.
Te is tapasztaltál már olyat, hogy marokra fogva tömte a gyermeked a szájába a virágföldet vagy épp emiatt nem merted megismertetni vele? Ez a kóstolásbarát föld gyurma igazi áthidaló megoldás!
Gyermekbarát, élelmiszerbiztos alapanyagokból készül és bizony elég rossz, keserű íze van, így a kis kóstolók hamar a tapintás irányába tolják felfedezésüket.
A föld gyurma receptje egyszerű:
– [2,5 dl bögrével] 3 bögre liszt
– 0,5 bögre holland kakaópor
– 0,5 bögre étolaj
Ezt a 3 alapanyagot gyorsan összekevered és mehet is a taktilis megtapasztalás, gyurkálás, virágültetés vagy amihez kedvetek van.
![]()
ALKOTÁS: Festés a színekkel – szabad alkotás
Ajánlott korosztály: 12 hó +
A szabályozott, céllal rendelkező alkotás (pl készítsünk macit) mellett érdemes olyan alkalmakat is beiktatni az alkotós időtökbe, amikor szabadon, csak a színeket és az állagokat figyelve alkottok a kicsikkel. Nincsen meghatározott cél, csak a móka kedvéért.
Ilyenkor is nagyon sok minden fejlődik az alkotás közben, találkozhatnak színekkel, színkeveréssel, különböző textúrákkal, a nyomhagyás élvezetével. Próbáljátok ki hozzá a házi festékünket is!
ALKOTÁS: NAP óriásszínező
Ajánlott kor: 12 hó +
Ha bolygó, akkor nem maradhat ki az az elem belőle, amely az egésznek a központja. Készítsétek el szabadon választott technikával a saját napotokat! :)
ALKOTÁS: Napsugaras alkotás festéssel és tépéssel/vágással
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezen a héten a forró időjárás jegyében elkészítjük a Napot. Méghozzá festéssel és tépéssel vagy vágással, mint kedvenc technikákkal.
ALKOTÁS: Természetbúvár akvárium
Ajánlott kor: 12 hó +
Készítsünk a természetben talált kincseinkből egy izgalmas, természetbúvár akváriumot akár a legkisebbekkel is. Nagyon kevés és egyszerű dolog szükséges hozzá, így akár nyaralás alatt is el tudjátok készíteni a saját természetbúvár akváriumotokat!
ALKOTÁS: Fessünk nyári képeket pufifestékkel!
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezzel a festékkel gyorsan és jó hangulatban telnek majd a hosszú, nyári délutánok. Ismét egy olyan receptet hoztunk Nektek, ami gyors, filléres és az alkotásba még Apa vagy a Nagyi is szívesen bekapcsolódik majd 😉
A pufifesték hozzávalói:
– 100 ml finomliszt
– 100 ml só (fehér, finom szemű a legjobb)
– fél csomag sütőpor vagy szódabikarbóna
– ételfesték
– és annyi víz, hogy ezeket a hozzávalókat egy sűrű masszává tudjátok keverni.Elkészítés:
A videóban megosztunk Veletek pár hasznos tippet, de a pufifesték elkészítése nagyon egyszerű. A lisztet keverjétek el a sütőporral. Miután ez megtörtént, keverjétek hozzá a sót és annyi vizet, hogy egy kellemesen sűrű (a videóban mutatom az állagot) masszát kapjatok.Ezután ezt a masszát 4-5 tálkába osszátok szét és mindegyikbe külön keverjetek bele némi ételfestéket. Az ételfestékkel érdemes óvatosan bánni, nem kell bele sok és a képen látható géles, Fractal festék a legjobb hozzá. (Ha Nektek másmilyen van, az is teljesen jó lesz, folyékony esetén azonban figyeljetek az állagra – kevesebb vizet adagoljatok)
Ha ezzel megvagytok, mehet is a mókázás ujjal, tenyérrel, ecsettel, fecskendőbe szívva. Érdemes jó vastag rétegben felvinni a felületre a pufifestéket, mert így tudjátok majd kimaxolni a pufi hatást.
Még egy tippünk van: Dolgozzatok vastag kartonra vagy dobozdarabra, mert azon könnyebb lesz kezelni és felpuffasztani a festéket.
Az utolsó lépés a puffasztás (rögtön alkotás után):
Mi 300 W-on 25-30 másodpercig sütöttük az elkészült művet mikrohullámú sütőben. Ne hagyjátok felügyelet nélkül a mikrót!Ahogy minden receptünk, ez is teljesen biztonságos a legkisebbeknek is.
Kellemes alkotást kívánunk! 🙂
ALKOTÁS: Gyurmázzunk TERMÉSZETesen!
Ajánlott kor: 12 hó +
Tudjuk,hogy sokatok kedvenc technikája a gyurmázás, aminek mi nagyon örülünk,hiszen nagyon hasznos dolog.
Arra is büszkék vagyunk, hogy az elmúlt években több száz családnak sikerült megreformálnunk a gyurmával kapcsolatos elképzeléseit és már Ti is tudjátok,hogy a jó gyurma könnyed, nagyon puha, és azonnal jól formázható.
Most egy újabb ilyen receptet hoztunk Nektek, amiből ezeknek a kritériumoknak megfelelő gyurmát készíthettek, mindenféle vesződség nélkül.
Természetes pehelykönnyű só-liszt gyurma
Hozzávalók:
– 2 bögre liszt
– 1 bögre só
– fél bögre étolaj
– 3/4 bögre kézmeleg csapvízEzeket a hozzávalókat egy tésztához hasonlóan összegyúrjuk és kész is a gyurmánk! Ha nem találod megfelelőnek az állagot, liszt és víz hozzáadásával javíthatsz rajta.
Azért erre a receptre esett a választásunk, mert ez a gyurma gyönyörűen és gyorsan kiszárad a napon és akár festhetővé is válik, ha tovább gondolnátok az alkotást.
Az alkotáshoz felhasznált alapanyagok:
– gyurma
– mindenféle termés, amit a környezetünkben találtunk.Az alkotás célja az volt,hogy megfigyeljük a környezetünkben található terméseket, majd azok lenyomatát a gyurmában.
Ez az alkotás a legkisebbek számára is kiváló mulatság, akár több napra beosztva is, hiszen a picik szeretnek gyűjtögetni, válogatni és megfigyelni. 🙂
Hagyd, hogy gyermeked megtapintsa a gyűjtött terméseket, ki-be pakolássza őket a kosárba, majd a gyurmába nyomkodja azokat. Nem baj,ha a végére nem lesz egy értékelhető alkotásotok, hiszen az út a lényeg, ahogy tapasztal. 🙂
ALKOTÁS: Varázsfa készítése igazi levelekkel
Ajánlott kor: 12 hó +
Ez az alkotás még a nagyobb gyerekek fantáziáját is beindítja, hiszen egy olyan fát készítünk el, aminek különböző, változatos levelei vannak.
Felhasznált technika:
vágás és ragasztás (kicsikkel csak ragasztás)A legkisebbek ragasszák fel a gyűjtött leveleket akár egy előre nyomatott fa sablonra. – ehhez sima stift ragasztó vagy a házi, főzött ragasztó is megfelelő lehet.
A nagyobbak pedig megfelelő méretre is vághatják a leveleket a felragasztás előtt.
Ez kiváló vágás gyakorlás is lehet, hiszen a faleveket nagyon könnyű elvágni az ollóval.
ALKOTÁS: Készítsünk tehenet!
ALKOTÁS: Óriás traktor színező
Ajánlott kor: 12 hó +
Egy farm sem tudna jól működni egy traktor nélkül. Gyorsan készítsétek el, hogy segíthessen a gazdáknak!
ALKOTÁS: Pillangó óriásszínező
ALKOTÁS: Óriás autó színező
ALKOTÁS: Fessünk kerékkel!
Ajánlott kor: 12 hó +
A MaszatKlub történetének leghangosabb kacaját gyűjtheted be gyermekedtől, ha kipróbáljátok ezt a „kézműves technikát”
Ezt a videót minden szkeptikus, fiúgyermeket nevelő anyának ajánljuk, hiszen a járművek kerekével festés az egyik legjobb móka a világon! 😍
És még azokat a gyermekeket is „leköti”, akiknek nem a legnagyobb kenyere az alkotás. :)
ALKOTÁS: Pillangókat készítünk
Ajánlott kor: 12 hó +
A mesében megfigyelt izgalmas átalakulást alkotásban is megéljük ezen a héten. Érdemes a mesével kezdeni és /vagy pillangókat nézni élőben, könyvben (mindkét bogaras kiadványban van, ami a Vip csomagban volt), újságban.
Ez az alkotás is a tőlünk megszokott egyszerűen nagyszerűre alapul és még boltba sem kell menni hozzá.
A legkisebbek is nyugodtan mártsák a szivacsot a festékbe, tunkolják bele, figyeljék meg és segítséggel nyomatozzanak a nagy papírlapra. Nem baj, hogy nem sikerül egyből a nyomat, vagy elterelődik a figyelem. Próbálkozzatok vele újra és újra, akár a kertben vagy az udvaron.
ALKOTÁS: Fa óriásszínező
ALKOTÁS: Vidám növényjelölők a kertbe + fűszernövény jelölők
Ajánlott korosztály: 18 hó +
Amikor elkezdünk kertészkedni, sokszor nagy lelkesen csak szórjuk és szórjuk a magukat, majd néhány nap múlva már magunk sem emlékszünk, hogy mit, hova vetettünk el. Ehhez nyújtanak segítséget ezek a színes, laminált jelölők!
A letölthető sablon segítségével már Benned sem lesz kétely azzal kapcsolatban, hogy hova, mit vetettetek el.
ALKOTÁS: Szélforgót (szélpörgőt) készítünk
Ajánlott kor: 18 hó +
Ezen a héten a szélhez kapcsolódó alkotást készítettük el Hugóval. És egy kis szivárványt is belecsempésztünk.
ALKOTÁS: Készítsünk dinnyét!
Ajánlott kor: 18 hó +
A klubban már készítettünk dinnyét, de ki mondta, hogy egy gyümölcsöt csak egyféleképpen lehet megalkotni? :)!
ALKOTÁS: Rajzoljunk aszfaltkrétával
Ajánlott korosztály: 18 hó + (odafigyeléssel)
Tudom, hogy az aszfaltkréta egy olyan eszköz, amelyet ezer helyen, viszonylag olcsón be tudtok szerezni és összetételében is hasonló lehet a házi verzióhoz, mégis érdemes kipróbálni a házi fajtáját! Hogy miért ajánljuk Nektek?
– a halacska alakú kréták sokkal inkább a kicsik kezéhez passzolnak, könnyedén rá tudnak fogni és rajzolni vele
– az a tapasztalatunk, hogy a házi kréta szinte egyáltalán nem porzik és sokkal tartósabb, mint a bolti társai (nehezebben elrajzolható, kevésbé törik)
– sokkal olcsóbb otthon krétát készíteni, és ha van otthon gipszetek, akkor viszonylag gyorsan új készlethez juthattok, boltba szaladgálás nélkülA RECEPT
Hozzávalók:
– 1 csomag modellgipsz
(2 kg-os kiszerelésben kapható a festékboltban, OBIban, Praktikerben)
– Víz
– Ételszínezék (folyékony és annyi színű, amennyi színű krétát szeretnétek készíteni)
– Néhány papírpohár
– Műanyag kanalak ( amiket nem sajnáltok!)
– Halacska alakú szilikonformák (IKEA-ban kapható) – 2-3 dbElkészítés:
Készítsétek elő a poharakat, amelyekbe töltsetek 1 dl vizet és tegyetek hozzá folyékony ételszínezéket. A mennyiséget ki kell tapasztalni, nekünk az a tapasztalatunk, hogy 1 dl vízhez 1/3 tégely ételszínezékre van szükség. Fontos a sorrend! Mindenképpen a víz + ételszínezék legyen az első lépés, ehhez adagoljátok hozzá a modellgipszet.Először azt fogjátok tapasztalni, hogy nehezen sűrűsödik, nagyon híg, de ne ijedjetek meg, mert szépen meg fog kötni! A gipsz és víz aránya: 50-50% legyen.
Tehát kb. 3 púpos evőkanál gipsszel számoljatok 1 dl vízhez. Ezután kavarjátok össze a pohár tartalmát és azonnal adagoljátok ki a szilikon formákba a keveréket. A kiadagolható keveréknek joghurt sűrűségűnek kell lennie. Ha nem olyan, akkor tegyek még hozzá gipszet. A színek kezdetben eltérőek lehetnek a végeredménytől. Ahogy száradnak a halacskák, világosodni fognak és kissé megváltozik a színűk. Ebből a mennyiségből 3 színnel számolva 2 forma biztosan megtölthető! A megtöltött formákat helyezzétek levegőre száradni néhány órára. Ha felül már jónak látjátok (megkötött), óvatosan pattintsátok ki a halacskákat, hogy mindenütt meg tudjanak száradni. A kréták minimum 24 óra száradás után válnak használhatóvá. Mikortól és hogyan használjunk aszfaltkrétát? Melyek a választás szempontjai?Kellemes rajzolgatást kívánunk Nektek!
Mikortól és hogyan használjunk aszfaltkrétát?
Melyek a választás szempontjai?Alapvetően az lenne fontos első aszfaltkréta választásnál, hogy:– Jól marokra fogható legyen ( ennek a kritériumnak szinte mindegyik olyan kréta megfelel, ami vastag, jumbo változat)– Könnyen nyomot hagyjon maga után (tehát ne kelljen a gyereknek izomból rányomni, hogy fogjon az aszfaltra, hanem szép, teli pigmentes színei legyenek – ennek a kritériumnak valószínűleg egy minőségibb, kicsit drágább kréta fog megfelelni) És ami még kiemelendő: – Ezekben valamiféle gipsz anyag van, illetve az adja a kréta alapját, így annyira nem szerencsés nyalogatni – Aki esetleg allergiás a porra, nekik átgondolnám a használatát, mert ezek a kréták nagyon tudnak porzani használatkor – esetleg egy picit bevizezném használat előtt – ez a színeknek is jót tesz, erősebben fognak
– Ezekkel a krétákkal eléggé össze tudják koszolni magukat a gyerekek, a tenyerük, ruhájuk biztosan olyan lesz – így valami játszós ajánlott (szerencsére könnyen kimosható a krétapor a ruhából) – Érdemes ezeket a krétákat alapjáraton is kettétörni, mert a piciknek még hosszú, így biztosan el fog törni a kezükben. Konkrét kor ugye emiatt erre sincsen, ha megfelel ezeknek a kritériumoknak a kréta és a gyerek
, akkor 1,5 éves kortól lehet vele próbálkozni, mert bár kemény, azért annyit nem használják, mint egy ceruzát és legalább jól marokra fogható, így az eszközfogást is segít elsajátítani.
ALKOTÁS: Zöld és kék színkeverés – a Föld színei
Ajánlott korosztály: 20 hó +
Ez az izgalmas, pipettával működő alkotás elvarázsolja a gyerekeket.
Pedig nagyon egyszerű eszközök szükségesek hozzá:
– zöld és kék, folyékony ételszínezék vagy tempera
– egy tálca, amin készül az alkotás
– pipetták vagy Nurofen szuszpenziós szívóka
(A képen látható pipettákat megtaláljátok a MaszatBoltban is!)
– vattakorongok
– egy pici víz
– kis poharak
A kis poharakat feltöltjük vízzel, majd egy cseppnyi folyékony ételszínezéket, esetleg temperát teszünk bele. Elkeverjük, majd felszívjuk a pipettával és indulhat is a színes alkotás!
ALKOTÁS: Készítsünk vulkánt!
Ajánlott kor: 24 hó +
Nem annyira dzsungeles téma, de annyira szuper dolog a vulkán, hogy valahová be szerettük volna tenni.
Vulkán készítés hozzávalói:
– egy maximum 7 dl-es vagy kisebb befőttes üveg
– egy mélyebb tálca vagy tányér
– házi gyurma
ALKOTÁS: Készítsünk virágbonbont!
Ajánlott korosztály: 2,5 év +
Kiváló Anyák napi ajándék lehet az elültethető virágbonbon, ha valami egyszerűen elkészíthetőt és kedveset adnátok a Nagyinak. Abban az esetben is jó lehet, ha alternatívát kerestek a hagyományos bonbonokra és nasikra.
A virágbonbon hozzávalói:
Natúr papírguriga – én a videóban 3 db-ot használtam, de 1 db is elegendő lehet
Piros ételszínezék (maradhat natúr is amúgy)
1/2 csomag virágmag
egy kanál a keveréshez
keverőtál
víz
botmixer – a gyorsabb feloldódás és összekeverés érdekében
szivecskés szilikonforma vagy sütikiszúró forma
Elkészítése:
Tegyük a papírgurigákat egy keverőtálba, majd öntsük fel őket vízzel. Kézzel tépkedjük őket kisebb darabokra, amennyire tudjuk.
Majd a gyorsabb oldódás érdekében botmixerrel aprítsuk össze egy picit őket.
Ezután távolítsuk el róla a felesleges vizet, szedjük át egy keverőtálba a papírmixet.
Ha már nem tocsog a vízben, akkor mehet hozzá a piros ételszínezék és a virágmagok.
Ha ezt is beletettük, akkor nincs is más dolgunk, mint belekanalazni a szilikonformába vagy a sütikiszúró formába a kész keveréket.
Kész is vagyunk, de szükségünk lesz még kb 2 nap száradásra. Amennyiben megoldható tegyük ki a kész formákat a levegőre és szárítsuk meg ott.
A kész szivecskéket beletehetjük az ajándéktartó kosárba vagy ráragaszthatjuk őket egy képeslapra.
ALKOTÁS: Szivárványos selyemfestés ételszínezékkel
Ajánlott kor: 5 év +
Egy ovisoknak szóló izgalmas alkotás, a szivárványos selyemfestés. Ezt az alkotást kicsikkel is kipróbálhatjátok, de az így festett selymeket a legkisebbeknek nem ajánljuk, mert picit eresztik a színüket a nyál hatására.
Hozzávalók:
– hernyóselymek – (mi a selyemabc oldalról rendeltük) vagy pamut textilpelenka
– folyékony ételfestékek
– gumikesztyűHa textilpelenkát használtok, akkor érdemes pici vizet is használni, hogy jobban átitatódjon az anyag.
Nagyon egyszerű az elkészítése:
Tegyétek a selymet/textilpelust egy tálcára, és öntsetek rá egy kis ételfestéket, majd figyeljétek meg, ahogy átitatódik az anyag. Gumikesztyűs kézzel kicsit össze lehet morzsolni az anyagot, így segítve, hogy jobban beszívódjon a festék. A szárításhoz pedig egy csipesszel fel tudjátok tenni bármilyen ruhaszárítóra.Elviekben aztán lehet őket ecettel fixálni, ( 1ek. ecet 2 liter vízhez) és így átöblíteni egyesével, de mi ezt még nem próbáltuk.
ALKOTÁS: Homokozzunk!
Ajánlott kor: 0-99 év :)
A nyár elengedhetetlen kelléke a homokozólapát és alaphelyszíne a homokozó közepe.
Ez azért nagyon hasznos, mert amellett, hogy szinte minden gyermek imád homokozni, még nagyon sok mindent is fejleszt ez a tevékenység.
Fejleszti:
– szem-kéz koordinációt
– idegpályák összehangolását
– taktilis érzékelést
– formaállandóságot (homokozó formákkal)
– finommotorikát (összecsippenti, morzsolgatja, rakosgatja)
– és a vállból indított mozgásokat isÍgy ezen a héten ehhez, az általatok amúgy is végzett alkotó tevékenységhez szerettünk volna hozzájárulni Kincsek a homokban kártyáinkkal.
Játsszatok, alkossatok sokat a homokkal és ha már nincs újabb ihlet, nézzétek meg, miről is szól ez a játék és hogy kik bújhatnak el a Ti homokozótokba.
JÁTÉK
JÁTÉK: Színvadász lapok
Ajánlott kor: 6 hó +
Egy nagyon izgalmas játékra hívjuk már a legkisebbeket is. Mindössze néhány lapra van hozzá szükség, és már indulhat is a móka!
A játék fejleszti:
– a szín-és formaérzékelést
– a megfigyelőképességet
– az alak-háttér megkülönböztetést
– az egyeztetés képességét
JÁTÉK: Tavaszi kirándulókártya-csomag
Ajánlott korosztály: 10 hó+
Megérkezett kedvenc kirándulókártyáitok tavaszi verziója, benne sok-sok izgalmas böngészni-és felfedeznivalóval!
Már a legkisebb kalandorok is megfigyelhetik a kert madarait, virágait, az éledő természet szépségeit. Az ovis korosztály pedig már tudatosan meg is keresheti sétáitok során a kártyán szereplőket.
A játék fejleszti:
a megfigyelőképességet
a síkban és térben való egyeztetés képességét
az anyanyelvi képességeket
segít az általános tájékozottság bővítésében
a minket körülvevő világ megismerésében
és a környezet szeretetére való nevelésben is
JÁTÉK: Tojástartós kincsvadászat
Ajánlott korosztály: 12 hó+
Ehhez a játékhoz a megmaradt tojástartókat hívjuk segítségül és tekintettel a szép, tavaszi időre, ezúttal kint fogunk kincsekre vadászni.
![]()
A játéknak teret adhat a saját kert, közeli, néptelen park, erdő vagy esetleg vízpart környéke is. A játék célja a kötetlen fürkészés, keresgélés, játékos ismeretgyűjtés. Fontos, hogy a feltöltött sablon csak egy támpont, azért is hagytuk üresen az alsó mezőket, hogy a saját környezetetekben található növényekkel, „kincsekkel” tudjátok kiegészíteni a megkeresendő dolgokat.A játékot már 1 éves kortól ajánljuk, hiszen minden, amit megtapintanak a kicsik, közvetlen információkat juttat az idegrendszerhez, így fejlesztve azt. A legkisebbeknél még nem cél, hogy tudják egyeztetni a tojástartó fedelén található képeket a bekerülő kincsekkel. Gyűjtsetek és rámoljatok a tojástartóba mindent, kötetlenül.
2 éves kortól:
A gyermek közös megbeszélés után! próbálja meg egyeztetni a tojástartó fedelén található képeket a belekerülő kincsekkel. Nem fontos, hogy épp abba a kis részbe kerüljön a kincs, inkább az a lényeges, hogy megtalálja a környezetében a keresendő dolgokat.Ha végképp nincs lehetőségetek kinti kincsvadászatra, akkor a lakásban található apró tárgyakkal (gomb, üveggolyó, Kinder figura stb.) is eljátszhatjátok ezt a játékot.
![]()
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– a szókincset
– az egyeztetés képességét
– a természet szeretetére nevel
– a koncentrációt
JÁTÉK: Élet a gazdaságban párkereső és böngésző
Ajánlott kor: 12 hó +
Erre a hétre egy nagyon komplex játékkal készültünk Nektek. Minden olyan dolgot behoztunk ide, amivel egy gazdaságban találkozhat a gyermek – a szerszámoktól kezdve, egészen a különféle állatokig. A játékot fejlettségi szint szerint többféle módon használhatjátok:
– A legkisebbekkel: az állatos kártyákat érdemes kinyomtatnod, majd együtt megbeszélhetitek, hogy melyik állat micsoda, milyen hangja és tulajdonságai vannak vannak. Ezen kívül kirándulásaitokra is magatokkal vihetitek a kártyákat és összehasonlíthatjátok a kártyákon szereplő állatokat az igaziakkal.
– 1,5 éves kortól: Az állatos kártyákat felfelé fordítva indulhat a párkeresés.
– Nyomtass ki mindegyikből 2 db-ot és keressétek meg, hogy melyik állatnak ki a párja. Ezen kívül pedig egy-egy szerszám, eszköz kártya is bekerülhet a megfigyelésbe, pl a traktor, aminek a hangját is utánozhatjátok együtt.
– Nagyobb gyermekekkel többfelé is feloszthatjátok a kártyákat és halmazképzésre (külön szerszámok, állatok stb), rendszerezésre, megfigyelésre is használhatjátok azokat kedvetek szerint. Azonban semmiképp nem érdemes egyszerre rázúdítani a gyermekekre ilyen mennyiségű kártyát, így apránként érdemes haladni a megfigyeléssel, játékba hívással.A játék fejleszti:
– a gyermek praktikus ismereteit
– a szem-kéz koordinációt
– a megfigyelőképességet
– a gondolkodási képességeket
– a kitartást
– a gyermek aktív szókincsét
– a természet szeretetére nevel és segíti az empatikus készség alakulását
JÁTÉK: Bogaras turkadoboz
Ajánlott korosztály: 12 hó+
Tavasszal eljön a kirándulások ideje, ahol csupa izgalmas dolgot gyűjtenek a gyerekek. Ezekkel a talált kis tobozokkal, kavicsokkal, fakérgekkel és elfeledett csigaházakkal aztán megtelik szépen lassan a ház és azon gondolkodunk mit is kezdhetnénk velük?
Máris mutatjuk a megoldást
a természet kincsei bogarak lakhelye lehet. Ne féljetek a természetes dolgokat játékként felhasználni, hiszen az egyenetlen, akár kicsit bökős, rücskös dolgok nagyon jól fejlesztik a gyermekek taktilis=tapintáson alapuló érzékelését. Ehhez a bogaras turkadobozhoz sok-sok ilyen kincset, illetve 1-1 csomag filc anyagból készült katicát, pillangót és csigát használtunk fel. Nah meg persze a konyhai fiók izgi eszközeit.
Jó mulatást kívánunk hozzá!
JÁTÉK: Madarak cselekvéskocka
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezzel a cselekvéskockàval vidáman telnek még az esős, hideg napok is. Ti is ámulattal figyelitek a réten a galambokat, a fészkében ülő gólyát vagy a dróton sorakozó fecskéket? Akkor ezt a játékot Nektek találtuk ki
Csak nyomtasd ki a hozzá tartozó sablont, vágd ki és ragaszd össze, hogy egy kocka legyen belőle és indulhat is a játék!
JÁTÉK: Tavaszi virágkutakodó
Ajánlott korosztály: 12 hó + – ovisokig
Kíváncsiak vagytok, hogy merre járt a tavasztündér? :) Ezeknek a kártyáknak a segítségével nyomon követhetitek az útját. Ugyanis a nyomában ezek a virágok nyílnak. Ezeknek a realisztikus kártyáknak a segítségével gyermeked megismerkedhet a tavasszal leggyakrabban nyíló virágokkal. Azok nevével és tulajdonságaival (pl.: szín, forma). A kártyákat kinti és benti játékra egyaránt használhatjátok!
Ha bent játszotok vele, akkor a szín, forma. Ha pedig kint, akkor az illat, tapintás is színesti a felfedezést.
1 éves kortól: megfigyelésre, szókincsbővítésre
2 éves kortól: bővebb ismeretszerzésre is használhatjátok
A játék fejleszti:
színfelismerést
formaállandóságot
megfigyelőképességet
nyitottá tesz a környezetben megtapasztalható értékekre
anyanyelvi képességeket (virágok nevei)
azonosítási képességet
szín és formaegyeztetés
JÁTÉK: NYÁRI BAKANCSLISTA
Ajánlott kor: 12 hó +
Itt van a nyár, most már tényleg, igazán…
És ha már itt van ez a hőség, akkor érdemes egy picit átalakítani a napi rutint és teret engedni a felfedezésre, új élmények gyűjtésére.
Ebben az időben a legjobb talán a szabadban: árnyas fák alatt vagy a vízparton…
Ehhez készítettünk most Nektek egy egyszerű, de annál nagyszerűbb Bakancslistát, hogy magatokba szívhassátok az élményeket..
Közösen élményt gyűjteni pedig egy csuda izgalmas dolog!
így bátran eresszétek ki magatokból a belső gyermeket, Ti, szülők is és mókázzatok egyet a gyermekkel.
JÁTÉK: Mesés természet – élménykutatás sablonnal
Ajánlott kor:12 hó +
Ehhez a játékhoz nagyon egyszerűen, egy egyszerű papírdoboz segítségével készíthettek sablonokat, amelyeket magatokkal is vihetitek felfedező kalandozásotokhoz.
Mit mutat meg egy-egy ilyen sablon?
Most rajtatok a sor, hogy varázsoljatok! – Vigyétek magatokkal a kivágott fát, pillangót vagy virág formát és helyezzétek egy fatörzs, füves terület vagy virágos rét elé és lessetek bele mit mutat Nektek!
Le is fotózhatjátok aztán élményeiteket! 🙂
A játék elkészítéséhez szükséges alapanyagok:
– papírdoboz
– ceruza a minta felrajzolásához
– sniccer vagy hegyes olló a kivágáshoz
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– a környezeti megtapasztalásokat
– a kreativitást
– a rész-egész viszonyok megtapasztalását
– a gondolkodási képességeket
JÁTÉK: Levélvadászat!
Ajánlott kor: 12 hó +
Ahogy ígértük Nektek, a nyári hónapokban maximálisan szeretnénk kihasználni a jó időt és semmiképp nem zárnánk be Benneteket a szobába feleslegesen.
Így kimentünk hát a szabadba és Hugóék csodás kertjében levelekre vadásztunk.
Ha Nektek nincs kertetek, akkor vadászhattok egy parkban, kirándulás során, nyaralás közben stb. is.A vadászat többféle lehet:
– Magatokkal visztek néhány kártyát és anélkül, hogy letépnétek a leveleket, összehasonlítjátok a kártyán található levelet az adott fa/ növény leveleivel. Ezt a módszert 2 éves kor felett ajánljuk!– A picikkel gyűjtötök mindenféle levelet, amit csak láttok az utatok során és otthon megpróbáljátok rendszerezni őket. A legkisebbeknek ez egyáltalán nem könnyű feladat, így azt ajánljuk,hogy kezdetben 3 nagyon különböző levéllel kezdjétek ezt a jàtékot, majd ha már ügyesen megy, nehezítettek.
Tippünk:
A legkisebbek először csak tapogassák meg, szemléljék meg a leveleket. Mondd el, hogy melyik levél melyik fáról van. Figyeljétek meg a fát is, a fa törzsét, ágait. Meg is simogathatjátok azt. Minél több érzékszervet (látás, hallás, tapintás) kapcsoltok be egyszerre, annál hamarabb és gyorsabban fognak rögzülni a megtapasztalt ismeretek.A levélvadászat játszható sima párkeresőként is, ebben az esetben 2 kártyát nyomtass 1-1 fajtából.
JÁTÉK: Lebeg-süllyed turkadoboz
Ajánlott kor: 12 hó +
A játék fejleszti:
– a szem-kéz koordinációt
– a finommotorikát
– bővíti a környezeti megtapasztalásokat
– egyszerű azonosságok és különbségek felfedezését
– a tárgyállandóságot
– a tárgyak különböző közegekben való viselkedésének felfedezését
JÁTÉK: Erdő-mező virágai kártyacsomag
JÁTÉK: Nyári évszakcsipeszelés
Ajánlott kor: 12 hó +
Nagy kedvencetek volt ennek a játéknak az őszi változata, így most hozzuk Nektek a nyárit is! :) Igyekeztük belepakolni számotokra a nyár „krémjét”, hogy sok-sok olyan motívummal találkozzanak a gyerekek, amitől igazán nyár a nyár.
Ez a kártyacsomag igazán sokrétűen felhasználható:
1. Nézze meg a gyermek a kártyákat és nevezzétek meg együtt az azokon található motívumokat!
2. Találja meg a gyermek az azonos motívumokat és mutasson rá az ujjával!
3. Ne csak az ujjával mutasson az azonos motívumra, hanem tegyetek oda egy gyurmagombócot vagy gombot, gémkapcsot jelzésként.
4. Tegyen egy csipeszt az azonos motívumra!
5. Keressetek azonos motívumokat a különböző kártyákon, esetleg számoljátok is meg, hogy melyik motívumból van a legtöbb/ legkevesebb a csomagban!
JÁTÉK: Gyümölcsözön
Ajánlott kor: 12 hó +
Memory és puzzle gyümölcsökkel színesítjük a nyári gyümölcsök hetét!Tudjuk, hogy mindkét játéktípust kedvelitek, így igyekeztünk a kedvenc gyümölcsöket ilyen formába is átvezetni. :)
A játék felhasználási módjai:
1. „Igazi” és kártyán szereplő gyümölcs összepárosítása, gyümölcsök kóstolgatása, ízlelése, tapintása, szaglászása (1 év+)
2. Felfordítva memory kártyák összepárosítása, puzzle kirakása felfordított elemekkel (1,5 év + )
3. Lefordítva is megpróbálkozhattok az összepárosítással ( 3 év + )Érdemes megfigyelni azt, ahogyan elindulunk a videóban onnan, hogy párosítsa össze, ismerje fel a gyümölcsöket, majd amikor látjuk, hogy még picit nagy falat, hogyan jutunk el a gyümölcsök kóstolgatásáig, tapintásáig. :) Illetve azt, ahogyan Evelin figyel, és magába szívja a közben elhangzó információkat. :)
A játék fejleszti:
– megfigyelőképességet
– memóriát
– önkifejező képességet és beszédkészséget (gyümölcs megnevezése, szeretem, nem szeretem stb)
– finommozgást
– taktilis érzékelést
JÁTÉK: Nyaralj turkadobozzal!
Ajánlott kor: 12 hó +
A nyaralás a gyermek életében is változás a megszokott hétköznapokhoz képest, azonban vannak bizonyos dolgok, amelyekből a nyaralás alatt sem lehet engedni és követni érdemes az otthoni rendszert – ez pedig, hogy legyen a napnak olyan része, amikor a gyermek, az otthoni életéhez hasonlóan, a nyaralás alatt is szabadon játszhat! Ehhez persze nem kell elvinni az egész házat magatokkal, összepakolhattok egy ilyen kis kedves, cuki, nyaralós turkadobozt, ami kis helyen is elfér, de a gyermeknek ugyanolyan örömöt okoz, mintha otthon játszana.
![]()
Ehhez a turkadobozhoz végül csupán maradékokat használtam fel, ugyanis a Béka a tóban játékhoz készített tavirózsák maradékából készült. Összevágtam a kis maradék darabokat, majd egy fonott kis bőröndbe szórtam őket, így semmi nem veszett kárba és ráadásul szuper kis terepe lett a benne rejtőzködő békáknak.
A békákat pedig Ugráló béka néven keresd bármelyik játékboltban, ugyanis ha megnyomod a közepüket, akkor nagyokat ugrándoznak, így nem csak megtalálni élmény őket, hanem későbbi játékokhoz is felhasználhatóak nagyobb gyerekek számára is.
(12 hó +: Természetesen felügyelet mellett, folyamatosan figyelve az apró alkatrészekre)
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– taktilis érzékelést
– szem-kéz koordinációt
– finommotorikát
– a kitartást
JÁTÉK: Buborékfújás + szélforgó
Ajánlott kor: 12 hó +
Hugóval kimentünk a szabadba, hogy ott tapasztaljuk meg a szél erejét/hatásait. Mivel szelet rendeltünk aznapra (valójában csak nagy szerencsénk volt), ezért fantasztikusan szálltak a buborékok és a szélforgó is csodásan lengedezett! Próbáljátok ki Ti is! :)
JÁTÉK: „Ragacsos” Nap az ablakon
Ajánlott kor: 12 hó +
Ősszel nagyon szerettétek a ragacsos leveleket, így újra ezt a játékfajtát hoztuk el Nektek a héten. 🙂
Előkészületek:
Szükséges hozzávalók:
– Öntapadós könyvbekötő vagy ablakfólia ( kb. 80 cm az ideális méret)
– Sárga színű színes papír vagy krepp papír darabkák
– Alkoholos filctoll
– Egy tányér, amit körberajzolsz
– CelluxAz ablakfóliát méretre vágjuk, majd felragasztjuk az ablakra a celuxszal. Fontos, hogy az az oldala van az ablak felé, ami nem tapad és a tapadós oldala lesz befelé (felétek).
Az alkoholos filctollal körberajzolunk egy nagy tányért, ami a gyermeknek támpont arra, hogy kb. hova kellene majd illesztenie a kis mozaik darabkákat.Természetesen az sem nagy baj, ha nem éppen a körbe illeszti, hiszen bárhogyan „dolgozik”, ügyesíti a kezét ezzel a játékkal. 🙂
A sárga krepp papírból vagy színes papírból adjatok csíkokat a gyermeknek, amiket el tud tépni, egy kosárba gyűjteni, majd odatapasztani a fóliához.
A sugarakat együtt is elkészíthetitek. 🙂1 éves kortól:
Próbálja meg ügyesen eltépni a kis papírdarabokat. Sárga szalvétával vagy krepp papírral kezdjetek, mert ezek puhább anyagok, könnyebben szakadnak.Ehhez a művelethez érdemes lehet megnézned a Mindent a tépésről tudásanyagunkat!
Majd próbálja meg gyermeked odailleszteni a darabokat a ragacsos fóliára. Ismerkedjen a tapadás fogalmával, tapasztalja meg, hogy milyen, amikor odatapad majd biztosan önmagától is szívesen fogja leszedegetni az odaillesztett kis elemeket. 🙂
2 éves kortól:
Próbáljon meg a körön belül dolgozni. Érzékelje, hogy ott van egy vonal, ami elválasztja a fólia többi részét a Nap körvonalától. Kérd meg, hogy mutassa meg Neked, hol van az a körvonal és bátorítsd, hogy maradjon a vonalon belül.Természetesen itt még nem elvárás a vonalon belül maradás, a próbálgatáson van a hangsúly.
JÁTÉK: MaszatKlub színkártyák
JÁTÉK: Ragacsos szivárvány rakosgató
Ajánlott kor: 12 hónap +
Erre 12 hónap + ajánlott kort adtunk, de csak úgy, ha figyelünk arra, hogy a gyermekünk véletlenül se falatozza be a krepp papírt.
Hugóval ezúttal szivárványt varázsoltunk az ablakra. Közben pedig megfigyeltük a színeket, íveket és beszélgettünk arról is, hogyan keletkezik a szivárvány. A videóban több percben, részletes tippeket adunk Nektek a játékkal kapcsolatban.
Amire szükségetek lesz:
– könyvbekötő fólia
– sok-sok színes krepp papír
– alkoholos filctoll (ívek megrajzolásához)
– cellux (ezzel rögzíted oda a fóliát az ablakra)
Hozzá kapcsolódó tudásanyag: Mindent a színtanulásról
Rengeteg segítséget adunk Neked ahhoz, hogy a gyermeked színtanulása minél gördülékenyebb lehessen!
JÁTÉK: Zöldség azonosító
Ajánlott kor: 12 hó +
Ismét az előzőekben felhasznált zöldségeket hívjuk segítségül ehhez a játékhoz.
Töltsétek le a realisztikus kártyákat és kezdődhet is a játék. Ilyen egyszerű, de annál nagyszerűbb lehetőség a picik számára a praktikus ismereteik fejlesztésére és a világ megismerésére.
A játék segítségével gyermeked: –
– Megismerkedhet a zöldségekkel, az ősszel termő zöldségfélékkel
– Fejlődhet azonosítási képessége
– Felfedezheti a zöldségek tulajdonságait: nagyság, forma, szín, érzet, belső tulajdonságok és akár íz
![]()
– Fejlődhet szókincse
– Fejlődhet a taktilis (tapintáson alapuló) érzékelése
JÁTÉK: Vadonvadász lapok
Ajánlott kor: 12 hó +
Ebben az időszakban biztosan nagyon sokan mentek el nyaralni, sok időt töltötök a szabadban.
Menjetek akár vízpartra, akár erdőbe, akár csak a kertbe, ez a játék izgalmas felfedezni valókat tartogat majd Nektek!A Vadonvadász lapokkal a leguncsibb délutánok is feldobhatók, és úgy is izgalmas, ha többen/sokat játsszátok.
1 éves kortól:
Nevezd meg gyermeked számára a lapokon található megkeresni valókat. Utánozzátok a hangjukat (ha van nekik), nézzetek körbe, találjátok meg együtt a méhecskét, pillangót vagy akár csak egy tobozt.A játék úgy is játszható, ha Te előre begyűjtesz dolgokat és a helyükre pakoljátok őket. Utóirat: Azért a macskát ne gyűjtsd be erre a célra.
2 éves kortól:
Gyermeked már egyedül is megnevezheti a lapokon található motívumokat, sőt akár egyedül is elindulhat egy kis kincskeresésre, figyelő tekinteted társaságában.
JÁTÉK: Jéghajók a vízen
Ajánlott kor: 12 hó +
Egy utolsó nyári, jeges, vizes játék, ami garantáltan minden gyermek érdeklődését felkelti 0 éves kortól ;)
1 éves kortól – készítsd el gyermekednek a hajókat a videóban látott módon, majd helyezzétek bele őket egy nagy doboz/tál/kád hideg vízbe és figyeljétek meg, hogy mi történik velük a vízen.
Hagyd, hogy gyermeked megtapasztalja a jeget, hideget, vizet, lebegés majd süllyedés fogalmát, mindezt teljesen játékos formában, szabadon.2 éves kortól – készítsétek el együtt a hajókat, majd kezdődhet a tapasztalatszerzés a vízen!
3 éves kortól – a játék nehezíthető a hajók megszámlálásával, annak megbecslésével, hogy melyik kishajó süllyed el először. – Tehetitek a hajókat langyos/ meleg/ hideg vízbe is és megfigyelhetitek a változásokat!
JÁTÉK: Mi van a zsákban?
Ajánlott kor: 12 hó +
Egy szuper, de annál egyszerűbb taktilis, azaz érzékelést fejlesztő játékot hoztunk Nektek. Nem kell hozzá semmi extra, csak azok a dolgok, amelyeket a piacon vásároltatok.
Pakoljátok hát bele a kamra tartalmát egy zsákba és kezdődhet is az érzékszervekre ható, izgalmas játék!
A játék fejleszti: – Az érzékelést-és észlelést – A tapintáson alapuló érzékelést – A szem-kéz koordinációt – Az aktív szókincset: krumpli, alma stb – A tárgyállandóságot – benne van a zsákban, ott van, megtaláljuk, majd újra elrejtjük
JÁTÉK: Föld napja turkadoboz
Ajánlott korosztály: 12 hó +
A Föld napjához kapcsolódóan készíthettek egy izgalmas turkadobozt a föld gyurma segítségével! Azt már Ti döntitek el, hogy mivel népesítitek be ezt a földet – kerülhetnek bele pici ágak, kavicsok, bogarak, virágok vagy akár pici, elültethető krumplik is
– amelyek mind-mind fejlesztik gyermeked tapintáson alapú tapasztalatszerzését
– szem-kéz koordinàcióját és finommotorikáját.
Ti miket fogtok beletenni?
Várjuk a beszámolóitokat a csoportban! 
JÁTÉK: Tavasz virágai memóriakártya
Ajánlott korosztály: 18 hó +
Ezzel a realisztikus virágokat tartalmazó memóriakártya csomaggal a kicsiknek szerettünk volna kedveskedni.
A játék használata során:
– megnevezhetitek az egyes virágokat
– a kártyákat magatokkal vihetitek sétáitokhoz is és megfigyelhetitek a növényeket a kertben vagy a parkban, élőben is, majd össze is hasonlíthatjátok a kártyán szereplőkkel
– és memóriakártyaként is használhatjátok a csomagot (kezdetben akár csak 2-3 párral)
A játék fejleszti:
– megfigyelőképességet
– anyanyelvi képességeket
– szem-kéz koordinációt
– logikai képességeket
– minket körülvevő világ ismeretét
– emlékezetet
– kitartást
JÁTÉK: Rovarkocka
Ajánlott kor: 18 hó +
Kirándulások, séták során biztosan Ti is találkoztatok már ezekkel az élőlényekkel. Most pedig a mozgásukat is utánozhatjátok ennek a kockának a segítségével!
Kiváló szolgálatot tehet ebéd előtti levezetésként, esős időben vagy csak a délutáni, kerti játék során.
Ajánlott kor: 18 hó +
( szülői utánzás után)
JÁTÉK: A víz világnapjához kapcsolódóan
Ajánlott korosztály: 18 hó +
Hozzávalók:
- 1 db pipetta – gyógyszertárban beszerezhető filléres tétel, de kiváló lehet egy kimosott gyógyszeradagoló pipetta vagy a Nurofen szirup adagolója is
- kék ételszínezék
- kevés víz egy pohárban
- alaplapElkészítése: Kis karikákat rajzoltam egy fehér műszaki rajzlapra, majd lelamináltam azt. Ha Neked nincs laminálód, nyugodtan tedd a lapot egy irattartó bugyiba. Ezután megszíneztem a vizet egy pici kékkel és kezdődhet is a móka! A pipettával, csippentő mozdulattal felszívunk egy kis vizet, majd megpróbáljuk a megfelelő helyre (a karikába) belecseppenteni a felszívott folyadékot.
Tippek:
– A csippentő mozgásos játékokat 20 hónapos kortól ajánljuk a gyerekeknek
– Nagyobb körbe könnyebb beletalálni, de többet kell cseppenteni bele, mire megtelik – ez a játék ezeket a felismeréseket nyújtja a gyerekeknek.
– Tegyél egy tálcát a lap alá, hogy ne ússzon az egész lakás a vízben. Ezután nyugodtan hagyhatod kibontakozni a kicsit.
– A Nurofenes adagolóval és injekciós fecskendővel könnyebb, pipettával viszont pontosabb a játék.
– Nagyobb gyermekednek adhatsz pipettát, hogy ügyesítse a mozgásokat.A játék fejleszti:
-Koordináció -Összpontosítás -Az ujjak ügyesednek a játék során -Mennyiségekkel kapcsolatos felismerések elsajátítása
JÁTÉK: Szedergyűjtögetés
Ajánlott kor: 18 hó +
Néhány nappal ezelőtt kirándultunk egyet az otthonunk közelében és egyszer csak megpillantottunk egy csomó, éppen termő szederbokrot!
Kihasználtuk hát a lehetőséget és lelkesen lecsipegettük a finom, erdei csemegét, aminek egy részét már helyben el is fogyasztottuk. 🙂
És eszünkbe jutott, hogy ezt az élményünket Veletek is megosztjuk, hiszen a szeder- vagy bármilyen más gyümölcs/termés szedegetése:
– motiválja a gyermeket a felfedezésre
– fejleszti szem-kéz koordinációját
– fejleszti finommotorikáját
– nyitottá teszi a külső környezet megtapasztalására
– egyszerre több érzékszervével lehet jelen a felfedező folyamatban
Próbáljátok ki hát Ti is!
Persze arra figyeljetek, hogy csak ehető termést szabad megkóstolni!
JÁTÉK: Vicces pálcikák játékcsomag
Ajánlott kor: 18 hó +
Erre a hétre egy egész játékcsomagot állítottunk össze Nektek a nyár jegyében. Az első két oldalon található (a videóban is bemutatott játékokat) a legkisebb ügyeskéknek ajánljuk szeretettel. A további oldalakon lévő feladatok pedig az ovis korosztályt célozzák meg, de az első lapokon lévőket is nyugodtan csináljátok meg az ovisokkal is! Nyaralás alatt biztosan mindenki eszik jégkrémet, szóval most ne dobjátok ki a pálcikákat, hanem gyűjtsétek össze ehhez a játékhoz. Ezen kívül még egy filctollra és a kinyomtatott lapokra lesz szükségetek, de ha épp nincs kéznél nyomtató, akkor csak rajzold körbe a pálcikákat, díszítsd ki őket kedvetek szerint és már mehet is a játék.
Tippünk: Az ovisok nyalóka gombócos lapját érdemes lelaminálni, hogy többször is tudjanak vele játszani. Kösse össze filctollal a megfelelőket, majd töröljétek le nedves törlővel és kezdődhet újra az összekötés. Filctoll helyett az összekötésre használhattok gombokat, gyurmát, gépkapcsokat is egymás után, szép sorba rendezve.
JÁTÉK: Táncoló gyümölcsök
Ajánlott kor: 18 hó +
Nálatok is árválkodik néhány túlérett, fonnyadt gyümölcs a hűtőben? Megmutatjuk hogyan tudjátok játékba csalogatni őket!
A játékhoz szükséges eszközök:
– néhány fonnyadt, apró! darabokra vágott gyümölcs
– háztartási ecet
– szódabikarbóna vagy sütőpor
– kanál az adagoláshoz
– csapvíz
– egy befőttes üveg amiben elkészítitek a kísérletetA kísérlet így zajlik:
1. Töltsétek fel a befőttes üveget kb 40%ig a csapvízzel
2. Pakoljátok az üvegbe a gyümölcsöket
3. Ezután mehet a szódabikarbóna adagolás
4. Végül jöhet az ecet és indulhat a tánc!Tippjeink:
– Az ecetet óvatosan töltsétek az üvegbe, mert kifuthat!
– Érdemes a kísérletet szabad térben, pl terasz, erkély végezni az ecetszag és a habzás miattA játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– a praktikus ismereteket
– a gondolkodási és logikai képességeket
– a szem-kéz koordinációt
– a finommotorikát
JÁTÉK: Kinek a mintája?
JÁTÉK: Gyümölcs színcsipeszelő játék
Ajánlott kor: 18 hó +
A mellékelt videó nagy segítség lehet, ha még sosem játszottátok ezt a játékot. Ez egy korábbi videónk, amely tökéletes támpontot jelent.
Sokatok kedvenc játéka szeptemberben sem maradhatott ki, és most gyümölcsös verzióban hódít! :)
A játék fejleszti:
– a szín-és formafelismerést
– a szókincset és anyanyelvi készségeket
– motivációt adnak a gyermekeknek a gyümölcsök fogyasztásához– 1,5 éves kortól használhatók a kártyák megfigyelésre, beszélgetésre, színdifferenciálásra.
OVISOKNAK:
Ovisoknak a kártyák használata az alábbi formában nehezíthető:– Nevezzék meg az ősszel termő gyümölcsöket ( érdemes egy előzetes piaclátogatást tenni vagy kimenni a kertbe és megfigyelni természetes környezetükben ezeket a gyümölcsöket)
– Vigyétek magatokkal a piacra a kártyákat és keressétek meg az adott idénygyümölcsöket.Kapcsolódó irodalom: Fésűs Éva: Gyümölcsmese (ebben a mesében elhangzik, hogy melyik évszakban melyik gyümölcs érik)
JÁTÉK: A természet színei keresőlap/kártyák
Ajánlott korosztály: 18 hó+
A természet minden évszakban változatos színekkel ajándékoz meg minket. Érdekes megtapasztalás, hogy a különböző évszakokban különböző színek dominálnak, így ezek a kártyák/keresőlap egész évben használható.
A sablonlapot felvághatjátok kártyákra vagy hagyhatjátok egyben is. Plusz trükk, ha laminálással tartósabbá teszitek őket, illetve bevonhatjátok 2 oldalú ragasztóval, hogy a megtalált kincs rá is tapadjon egyből a keresőlapra.
Aztán ne felejtsétek el megmutatni, hogy miket találtatok!
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– az egyeztetés képességét
– a színérzékelést
– a környezeti megtapasztalásokat
– a kreativitást
– a kitartást
– a logikai képességeket
JÁTÉK: Kutakodás a városban
Ajánlott kor: 20 hó +
Gyakran sétáltok a városban? Vagy esetleg falun laktok és izgalmas program bemenni a városba és nézelődni? Hát akkor most emeljük a tétet, hogy még izgalmasabb legyen a megfigyelés és hoztunk Nektek egy Kutakodás a városban játéklapot!
Ennek a böngészőlapnak a segítségével olyan dolgokat is észrevehettek a városban, ami mellett eddig „csak úgy” elsétáltatok, lehetséges, hogy holnaptól ezek az új felfedezések a kedvenceitek lesznek?
Így játsszátok:
Nyomtassátok ki a mellékelt játéklapot és mehet is a felfedezés a városban!
Tippek a használathoz:
– Érdemes a lapot lelaminálni vagy irattartó bugyiba tenni, hogy tovább tartós maradjon.
– Amit megtaláltok, oda tehettek egy kis gyurmagombócot vagy X jelet is – bármit, amivel jelölitek, hogy rátaláltatok.
– A megtalált illetve nem megtalált dolgokról aztán beszélgethettek is otthon – illetve többször is nekifuthattok egy-egy felfedezni valónak.Jó szórakozást kívánunk!
JÁTÉK: Vulkánkitörés kísérlet
Ajánlott kor: 24 hó +
Hozzávalók:
– az előzőekben elkészített vulkán, amit ki is száríthattok a levegőn, hogy strapabíróbb legyen és akár le is lakkozhatjátok vízbázisú lakkal, hogy ellenálljon a lávának!
– 2 cs.sütőpor vagy 4 e.k. szódabikarbóna
– üveg méretétől függően 0,5-1,5 dl ecet (mindegy hogy 10 vagy 20%os), esetleg citromlé
– piros színű, folyékony! ételszínezék
– egy tálca a vulkán alá
– tölcsér a betöltéshez és egy evőkanál
– valamilyen terítő vagy alufólia az asztalra, ha kifutna a lávaElkészítése:
Az ételszínezékes ecetet vagy citromlevet a vulkán belsejébe töltjük. Ezt egy tölcsér segítségével, szülői felügyelet mellett a gyermek is csinálhatja. Majd óvatosan!! rátöltjük a sütőport és futás! majd gyönyörködünk a kiömlő lávában! A játék fejleszti: – a gyermek kíváncsiságát, kreativitását – a finommotorikát és szem-kéz koordinációt – a praktikus ismereteket (sav-lúg reakció, ami pl a sütemények egy részénél is ugyanígy működik)
JÁTÉK: Sivatag párkereső
JÁTÉK: A piacon – Vásároljunk be!
Ajánlott kor: 2 év +
Ezeknek a nyomtatható bevásárlólistáknak a segítségével egészen biztosan nem marad ki semmilyen alapanyag a készülő ebédből.
![]()
Tippünk: Lamináljátok le, így többször is felhasználhatóak. Elég csak egy filctollal rájuk rajzolni vagy írni, hogy miket szeretnétek vásárolni, majd kitűzni a hűtőre. Amikor mentek, akkor pedig magatokkal vinni és kezdődhet is az izgalmas bevásárlás.A gyerekek életében eljön az a pont, amikor unják magukat a boltban és várják, hogy mikor lesz már vége ennek a nem túl izgalmas programnak. Vagy épp ellenkezőleg: Mennek, amerre látnak és minden belesepernek a kosárba!
Mindkét helyzetre kiváló lehet ez a bevásárlólista, hiszen:
– Összpontosításra ösztönzi a gyermeket
– keresse meg azokat a dolgokat a boltban/piacon, ami a listán szerepel –
Segíti feladatértését, megfigyelőképességét
– A játék kiválóan hat az azonosítás képességére
– Praktikus ismeretekkel is gazdagszik gyermeked, hiszen megtudhatja pl: hogy a rakott krumplihoz milyen alapanyagok szükségesek, hogy a boltban merre van a só, vagy hogy melyek a szezonális zöldség-gyümölcsök a piacon.És ezzel a listával Apát is bátrabban engeded majd el a gyermeketekkel együtt bevásárolni.
![]()
JÁTÉK: Tojásvadászat – kicsit másként 😉 🐰
JÁTÉK: Élet a gazdaságban – fekete-fehér
Ajánlott kor: 4 év+
Ovis korosztálynak ajánljuk a múlt héten bemutatott játékunk fekete-fehér verzióját. Töltsétek le, nyomtassátok ki, és készítsétek (pl.:színezzétek) el a saját ízlésetek szerint a kártyákat. :)
A játék fejleszti:
– a gyermek praktikus ismereteit
– a szem-kéz koordinációt
– a megfigyelőképességet
– a gondolkodási képességeket
– a kitartást
– a gyermek aktív szókincsét
– a természet szeretetére nevel és segíti az empatikus készség alakulását
JÁTÉK: Piknik csipeszelő
Ajánlott kor: 5 év +
Ebben a játékban a nagyobb, iskolába készülődő ovisok agytekervényeit mozgatjuk meg. Természetesen a tőlünk megszokott, játékos formában, ezúttal a Piknik témaköréhez kapcsolódva.
Hány süti fogyott el, mit csináltak a hangyák és milyen alapanyagok kellenek egy igazán finom szendvicshez? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattok ebben a játékban, amihez csupán a letölthető kártyák + néhány csipesz szükséges.
Tipp: Ha a Te gyermeked nem ismeri még a számképeket, akkor egyszerű pontképekkel is játszhatjátok a játékot. Ehhez csak annyi kell, hogy a számképek alá annyi pöttyöt tegyél a kártyákra, amilyen számot ott látsz a kártyán.
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– logikai képességeket
– finommotorikát
– szem-kéz koordinációt
– memóriát
– a számlálás képességét
JÁTÉK: Vizes turkadoboz
Ajánlott kor: 0-99 év :)
A nyári melegben nincs is jobb, mint egy limonádé-turkadoboz. 😋🥰👐🍋💧🥬
A játék fejleszti:
– a szem-kéz koordinációt és a finommotorikát
– a gyermekek az önfeledt pancsolós játék során tanulnak és tapasztalnak (színek, textúrák, könnyű-nehéz világában is kalandozunk)– isteni illata van és minden része ehető (gyümölcsöket és ehető fűszernövényeket tettünk bele), ezért tényleg bármilyen korosztályú gyermeknek tökéletes nyári kikapcsolódás
JÁTÉK: Legyünk mezitláb!
Ajánlott kor: 0-99 éves kor :)
A nyárban az az egyik legjobb dolog, hogy mezítláb sem fázunk fel, sőt zokni nélkül a legjobb kalandozni. Ha nyaralni mentek mindenképp próbáljátok ki, hogy milyen a fűben, apró kavicsokon, homokon mezítláb sétálgatni, ugyanis a mezítlábazásnak rengeteg pozitív hatása van testre és lélekre egyaránt.
Ajánlott kor: 0-99 éves korig (amint járni tud, engedd mezítlábazni)
A mezítlábas lét a következő területekre van jótékony hatással:
– erősíti a láb boltozatát, a láb izmait
– fejleszti a taktilis érzékelést
– segít az idegpályák összehangolásában
– megnyugtató hatása van
– fejleszti a szem-láb koordinációt, érzékelést, észlelést
– fejleszti a testsémátHa pedig egy esős vagy nagyon meleg napon a lakásban esne jól a mezítlábazás, ahhoz is hoztunk Nektek egy jó kis játékot!
Hozzávalók:
– Mindenféle „hulladék”, ami pl. a netes rendelések során keletkezik.