ALKOTÁS: Készítsünk gombát
Ajánlott kor: 12 hó +
Az előző években a szüret kapcsán elsősorban a gyümölcsökkel foglalkoztunk. Most is elővesszük a legnagyobb szüreti klasszikust, a szőlőt, de ezúttal behozzuk a gombát is, aminek szintén ősszel van itt az ideje. Ezzel kapcsolatban 2 izgalmas tartalommal is készültünk Nektek.
Ezt a gombát papírdobozból és némi fehér kartonpapírból készítettük. Felhasználtunk még hozzá tortacsipkét, piros festéket és pár cuki, állatos matricát is. Ez az az alkotás, amit „maradékokból” is el tudtok készíteni otthon, mert akár az egész készülhet papírdobozból, egy kis festéssel vagy színezéssel.
ALKOTÁS: Készítsünk szőlőt
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezt a sablont kedvetek szerint készíthetitek el. A választott technika lehet pl:
– festés tempera-vagy ujjfestékkel
– gyurmázás – ehhez érdemes lelaminálni ezt a lapot és arra kerülhetnek a gyurma szőlőszemek
– ragasztás – pl krepp papír galacsinokkal vagy szalvétából gyúrt kis színes gömbökkel
– színes kavicskrétával vagy filctollalAmihez épp kedvetek van. Így egy sablon 4-szer is felhasználható! 🙂
ALKOTÁS: Készítsünk gombát
Ajánlott kor: 12 hó+
Ezt a gombát papírdobozból és némi fehér kartonpapírból készítettük. Felhasználtunk még hozzá tortacsipkét, piros festéket és pár cuki, állatos matricát is. Ez az az alkotás, amit “maradékokból” is el tudtok készíteni otthon, mert akár az egész készülhet papírdobozból, egy kis festéssel vagy színezéssel.
ALKOTÁS: Az Ősztündér varázspálcája
Ajánlott kor: 12 hó +
Tudjátok miből készült az Ősztündér varázspálcája? Nem csillámporból, nem matricákból és még csak nem is gyurmából, hanem lehullott, száraz falevelekből!
Felszedtük őket, lemorzsoltuk, picit össze is nyírtuk, majd a házi ragasztónkkal egy dobozból kivágott csillag formára ragasztottuk. Így készült el ez az egyszerű, teljesen természetes és környezetbarát alkotás, amelyhez garantáltan minden a rendelkezésetekre áll otthon! Próbáljátok ki Ti is. 🙂
JÁTÉK
JÁTÉK: Készítsünk turkadobozt!
Ajánlott kor: 12 hó +
OVIS GYERMEKEDNEK KÉSZÍTENÉD? Akkor olvasd el a turkadobozról készült szakmai anyagunkat, amit egy kicsit lejjebb görgetve találsz!
Készítsünk őszi turkadobozt!
Nem telhet el az ősz sem turkadoboz nélkül! Hogy miért? Mert ez egy igazán sokrétűen, sokszor felhasználható, izgalmas játék, amelynek segítségével színesíthetitek a napjaitokat! 🙂
Annak, hogy mik kerülnek a dobozba, csak a fantáziátok és az otthon fellelhető alapanyagaitok szabhatnak határt. A fenti (nem őszi) turkadobozok azért adhatnak Nektek néhány izgalmas ötletet, gondolatot a megvalósításhoz. 😉A doboz használata fejleszti:
– szem-kéz koordinációt
– kitartást
– megfigyelőképességet
– anyanyelvi készségeket (ha közben beszélgettek arról, amit találtok)
– finommozgást
JÁTÉK: Szüret – fáziskártyák
Ajánlott kor: 12 hó +
1. Kicsiknek – 12 hó+
Közös nézegetésre, beszélgetésre, megfigyelésre.
Nézzétek meg a kártyákat és beszélgessetek róluk, hogy milyen fajta szüretek léteznek. Pl: alma betakarítás, tök szedés stb.2. Ovisoknak
A szőlő szüretelésének lépései kártyacsomag
A szőlő szüretelése egy igazán izgalmas és érdekes téma a gyermekek számára, különösen, ha elmeséled, hogy régen lábbal taposták és puttonyba gyűjtötték a szőlőfürtöket. 🙂A játék fejleszti:
– anyanyelvi képességek
– aktív szókincs
– szabad önkifejezés
– nyelvünk sajátosságainak megismerése
– megfigyelőképesség
– környezeti megtapasztalások
– kultúránkhoz kapcsolódás
JÁTÉK: Ősz évszakcsipeszelő
Ajánlott kor: 18 hó +
Egy játékba gyűjtöttük be az őszre jellemző tárgyakat, amelyek már csak arra várnak, hogy Ti észre vegyétek és felfedezzétek őket. Majd ha megtaláltátok a két egyformát, indulhat a csipeszelés! A videó egy korábbi csipeszelős videónk, amely egyrészt segít abban, hogy miként lehet ezt a játékot játszani. Másrészt hallgassátok, hogy milyen édesen csiripelnek a madarak! Ugye milyen jó magunkba szívni a nyarat így az ősz közepén?;)
JÁTÉK: Őszi évszakvadász
Ajánlott kor: 12 hó +
A videóban egy korábbi hasonló játékunkat mutatjuk be, és számos hasznos tippet adunk, hogy igazán ki tudjátok használni ezt a játékot!
A letölthető lap segítségével indulhat az őszi kirándulás!
1. Nyomtassátok ki a lapot és lehetőség szerint lamináljátok le vagy tegyétek bele egy átlátszó irattartóba!
2. Tegyétek bele a kirándulós táskába és már mehettek is!
3. Ha a megfelelő helyre értek, figyeljétek meg, hogy hány tárgyat/ dolgot/ élőlényt találtok meg a lapon szereplők közül!
4. A megtalált termések közül néhányat magatokkal is vihettek, hogy otthon is folytatódhasson a megfigyelés.Jó szórakozást kívánunk Nektek! 🙂
Tojásdoboz – termés pakolgatás
Tojásdobozba pakolgatás
JÁTÉK: Gomba
Ajánlott kor: 4 év +
A játék célja: A gomba kalapjára annyi pöttyöt tegyetek, amennyit a dobókockával dobtok! 🙂 Nagyon egyszerű, és mégis izgalmas játék!
A játék fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– számlálás képességét
– eligazodás a hatos számkörben
– azonosítás képességét
JÁTÉK: Kopogjunk termésekkel
Ajánlott korosztály: 4 év +
Az őszi termések ritmushangszerként is működnek. Ennek a videónak az elején megmutatom, hogy a legkisebbekkel hogyan használhatjátok az ősz kopogós kincseit, majd rátérek a letölthető és mellékelt kártyák használatára is.
4 évesekkel már lehet próbálgatni az egyszerűbb kártyákat, különösen azokkal a gyerekekkel, akik fogékonyak a zenére, ritmusra vagy épp átlagon felüli logikai és gondolkodási képességekkel rendelkeznek. De az iskolába készülő gyermekeknek is nagy hasznára válik az alábbi játék, hiszen egyszerre fejleszti:
– a megfigyelőképességet
– a logikai képességeket
– a szem-kéz koordinàciót
– a koncentrációt
– a soralkotási képesség, sorrendiség érzékelését
– az iránykövetés, a balról jobbra tartás gyakorlását
– a taktilis érzékelést
JÁTÉK: Őszi gyűjtögetés a szabadban
Ajánlott kor: 0 év +
Ősszel is fontos, hogy sokat legyünk a szabadban, a gyermekek immunrendszerét is erősíti a szabadban végzett mozgás. Így a héten 2x is elmentünk Pannival őszi terméseket gyűjtögetni és sok-sok dióval, gesztenyével és néhány szem mogyoróval tértünk haza. Megnéztük a gesztenye tüskés, zöld kabátját, megsimogattuk a dió sima zöld burkát és érdes, kemény héját és összehasonlítottuk, hogy melyik termés kisebb illetve nagyobb. Közben pedig természetesen végig énekeltünk és mondókáztunk, ahogy amúgy reggeltől estig szokás nálunk. Ha van rá lehetőségetek, gyűjtsetek Ti is terméseket!
Tippünk: Ha nincsen túl hideg és sár, akkor a még kúszó, mászó, járni sem tudó miniket is tegyétek le nyugodtan a fűbe, hadd szemlélődjenek. Adhattok a kezükbe egy-egy termést és természetesen szoros felügyelet mellett ők is vizsgálódhatnak, megtapinthatjátok, a kezükbe vehetik azokat. Ez a tapasztalatszerzések később nagy hasznukra fognak válni és sokkal magabiztosabban tapintanak majd meg dolgokat és szívesen kirádulnak majd Veletek a későbbiekben is.
JÁTÉK: MaszatKlub ŐSZI kirándulókártyák
JÁTÉK: Mi fán terem?
JÁTÉK: Milyen kincsei vannak az ősznek? – Őszi termésvadász kocka
JÁTÉK: Készítsd magad! kincskereső
JÁTÉK: Ősz tevékenységkártyák
Ajánlott korosztály: 24 hó+
Itt az ősz, mi pedig teljesen átdolgoztuk a korábbi Őszi tevékenységkártyáinkat (3x annyi tevékenység került bele).
A MaszatKlub őszi tevékenységkártyák segítségével:
sokat beszélgethettek gyermekeddel az őszre jellemző tevékenységekről – csak tűzzétek ki őket egy jól látható és fontos helyre
kijelölhetitek velük az egyes tevékenységek idejét a naptárban – csak ragasszátok fel őket a megfelelő helyre
beszélgethettek vágyaitokról és lehetőségeitekről az őszt illetően
Így gyermeked is könnyebben tud majd kapcsolódni az egyes tevékenységekhez mind időben, mind pedig térben.
Jobban el tudja képzelni közös tevékenységeiteket és felkészültebben csaphattok bele pl. az intézménybe be/visszaszokásba.
Illetve Neked is segítség lehet, ha éppen nem jut eszedbe semmi, amit közösen csinálhatnátok.
JÁTÉK: Őszi kincsvadász lap
Ajánlott korosztály: 12 hó+
A letölthető lap segítségével indulhat az őszi kirándulás!
1. Nyomtassátok ki a lapot és lehetőség szerint lamináljátok le vagy tegyétek bele egy átlátszó irattartóba!
2. Tegyétek bele a kirándulós táskába és már mehettek is!
3. Ha a megfelelő helyre értek, figyeljétek meg, hogy hány tárgyat/ dolgot/ élőlényt találtok meg a lapon szereplők közül!Jó szórakozást kívánunk Nektek!
JÁTÉK: ŐSZ bingó
Ajánlott korosztály: 20 hó+
A bingo játék a párkeresés izgalmas formája is lehet. Egy sablonlapot egyben hagyunk. Egy másodikat pedig kis négyzetekre vágunk, majd az a célunk, hogy a gyermek a sablonlapra helyezze a kis, kivágott négyzeteken szereplő figurákat. Ezt úgy is bonyolíthatjuk, hogy a kis, kivágott négyzeteket egy izgalmas őszi turkadobozba rejtjük és egyből kincskereséssé alakul át az egyszerű pártaláló! 🙂 Ha pedig nincs időnk turkadobozt készíteni, akkor a legunalmasabb homokozást is varázslatos, kincskereső kalandozássá alakíthatjuk.
Ha pedig a klasszikus BINGO szabályok szerint játsszuk (ovisokkal) , akkor minden játékosnak van egy saját sablonlapja, amelyre gyűjtheti a megtalált figurákat. Ha egy sort, oszlopot vagy átlót ki tud tenni a megtalált kártyákból, akkor azt kell kiabálnia, hogy bingo! Akinek több bingoja gyűlik össze vagy elsőként gyájti össze az összes figurát a játék végére, ő lesz a győztes. 🙂
Próbáljátok ki Ti is!
A játék fejleszti:
– a vizuális figyelmet és észlelést
– a szem-kéz koordinációt
– a megfigyelőképességet
– a gyors reakcióképességet
– a síkbeli tájékozódást
– az azonosítás képességét
– formafelismerést
JÁTÉK: Ősz számolókártya-csomag
Ajánlott korosztály: 3 év+
Nagyon szeretitek a számolókártyáinkat, így ezúttal őszi hangulatba öltözött a számolócsomagunk, hogy a kártyákon található figurák segítségével vezethessétek be a gyermekeiteket a számlálás világába.
TUDÁSTÁR
TUDÁSTÁR: Mitől jó egy turkadoboz és hogyan állítsd össze?
Nem tudod, hogy miként állj neki a fenti játéknak? Akkor ezt a tudásanyag a legjobbkor jön! 🙂