ALKOTÁS: Készítsünk szőlőt
Ajánlott kor: 12 hó +
Ezt a sablont kedvetek szerint készíthetitek el. A választott technika lehet pl:
– festés tempera-vagy ujjfestékkel
– gyurmázás – ehhez érdemes lelaminálni ezt a lapot és arra kerülhetnek a gyurma szőlőszemek
– ragasztás – pl krepp papír galacsinokkal vagy szalvétából gyúrt kis színes gömbökkel
– színes kavicskrétával vagy filctollalAmihez épp kedvetek van. Így egy sablon 4-szer is felhasználható! 🙂
ALKOTÁS: Almabefőtt készítése nyomatozással
Ajánlott kor: 12 hó +
Evelinnel szuper almabefőttet készítünk. Annyira élethű lett hogy szinte kedvünk támadt megkóstolni. Készítsétek el Ti is! 🙂
JÁTÉK
JÁTÉK: Mit evett a hernyócska?
Ajánlott korosztály: 2 év +
Kíváncsiak vagytok, hogy mit evett a hernyócska az útja során, amíg elért a nagy, lila szőlőig? Bizony, sok gyümölcsöt fogyasztott, de hogy pontosan milyeneket, az rajtatok áll!
A játék menete:
– Készítsétek el a saját hernyócskátokat!
– Nyomtassátok ki a játéktáblát és a hozzá kapcsolódó gyümölcs kártyákat!
– Vegyetek elő még vagy egy dobókockát (4 év+) vagy egy szín dobókockát (3 év+) vagy készítsetek egy gyümölcs dobókockát (2 év+)
És már kezdődhet is a játék!
A játék menete:
Kicsiknek ( 2 év+) – Dobjatok a gyümölcsös dobókockával és helyezzétek arra a gyümölcsre a hernyót, amit dobtatok. Ha ügyesen rá tudtátok helyezni, akkor kaptok egy gyümölcs kártyát! A játék akkor ér véget, amikor az összes hernyó célba ért. Ilyenkor összeszámolhatjátok a gyűjtött gyümölcs kártyákat és meg is nevezhetitek őket.
Ovisoknak ( 4év+) – Dobjatok a szám dobókockával és fújjátok vagy tegyétek a hernyót a megfelelő számú gyümölcsre. Ha ez sikerül, gazdagodtok egy gyümölcs kártyával. A játék akkor ér véget, amikor az összes hernyó célba ért. Ilyenkor összeszámolhatjátok a gyűjtött gyümölcs kártyákat és meg is nevezhetitek őket.
JÁTÉK: Alma-körte rakosgató
JÁTÉK: Gyümölcs színcsipeszelő
Ajánlott kor: 18 hó +
A mellékelt videó nagy segítség lehet, ha még sosem játszottátok ezt a játékot. Ez egy korábbi videónk, amely tökéletes támpontot jelent.
Sokatok kedvenc játéka szeptemberben sem maradhatott ki, és most gyümölcsös verzióban hódít! 🙂
A játék fejleszti:
– a szín-és formafelismerést
– a szókincset és anyanyelvi készségeket
– motivációt adnak a gyermekeknek a gyümölcsök fogyasztásához– 1,5 éves kortól használhatók a kártyák megfigyelésre, beszélgetésre, színdifferenciálásra.
OVISOKNAK:
Ovisoknak a kártyák használata az alábbi formában nehezíthető:– Nevezzék meg az ősszel termő gyümölcsöket ( érdemes egy előzetes piaclátogatást tenni vagy kimenni a kertbe és megfigyelni természetes környezetükben ezeket a gyümölcsöket)
– Vigyétek magatokkal a piacra a kártyákat és keressétek meg az adott idénygyümölcsöket.Kapcsolódó irodalom: Fésűs Éva: Gyümölcsmese (ebben a mesében elhangzik, hogy melyik évszakban melyik gyümölcs érik)
JÁTÉK: Ismerkedés az őszi gyümölcsökkel
Ajánlott kor: 12 hónapos kortól
Ebben a videóban Borival az ősszel termő gyümölcsöket tanulmányozzuk. Megfigyeltük a színüket, formájukat, nagyságukat. Megnéztük, hogy belül melyiknek milyen magja van, és össze is hasonlítottuk őket. Borinak a kóstolás része tetszett a legjobban! 🙂
Ezt a játékot egészen kis kortól ajánljuk nektek. Kezdetben add a gyermeked kezébe a gyümölcsöket. Figyelje , pakolgassa, szagolja meg őket, és mondd el neki, hogy melyik gyümölcsnek mi a neve, majd tízórai/uzsonna gyanánt kóstoljátok is meg őket!
2 éves kor felett: A játék nehezíthető számos módon:
– a gyermek a gyümölcs egy részéből találja ki, hogy melyiket ízleli vagy tapintja éppen
– tedd a gyümölcsöket egy letakart kosárba, és a konyharuha alatt vegyen egyet a kezébe, és találja ki csak tapintás útján, hogy melyik gyümölcs van a kezében
-alapízekről is beszélgethettek (csípős-keserű-édes)
JÁTÉK: Csipeszes-spatulás almaszámolgató
Ajánlott korosztály: 4 év +
Egy egyszerű, de annál nagyszerűbb almás játékkal készültünk az ovis korosztálynak, amit akár együtt is elkészíthettek gyermekeddel. 🙂
Hozzávalók:
– natúr spatulák
– facsipeszek
– piros, zöld, barna filctoll
A videóban megmutatjuk, hogyan tudjátok ezt a játékot elkészíteni és sok tippel is ellátunk Benneteket a használatával kapcsolatban.
A játék egy kis, lezárható dobozba csomagolva, akár utazós játékként is megállja a helyét.
Ez a játék fejleszti:
– számlálási képességeket
– megfigyelőképességet
– pontképek és számképek fogalmával, azok azonosításával, összepárosításával is ismerkedhettek
– közben fejlődik gyermeked finommotorikája is
JÁTÉK: Szőlőszemezgetés
Ajánlott kor: 16 hónapos kortól
Ha csak egy játékot próbáltok ki a gyümölcsökkel kapcsolatban, akkor mindenképpen ez legyen az. Amilyen egyszerű, olyan sok mindent fejleszt a gyermeknél. A szőlő szemezgetése fejleszti a szem-kéz koordinációt, a kézügyességet, és amellett, hogy jó szórakozás, összpontosításra és türelemre neveli a gyermeket. Emellett ennek a tevékenységnek a végzése által a gyermek tapasztalatokat gyűjt arról, hogy pontosan mekkora izomerőre van szüksége ahhoz, hogy végrehajtsa ezt a feladatot.
3 éves kor felett: A játék szám dobókockával nehezíthető. Amennyit dobsz, annyit szemeztek le a tálba.
JÁTÉK: Őszi gyümölcsök etetése Maszattal
Ajánlott kor: 20 hónapos kortól
Ezt a játékot a gyümölcsismerkedő játék után játsszátok. A játék célja, hogy az előzőekben elsajátított ismereteket begyakoroljátok, illetve ellenőrizd, hogy gyermeked megértette azt, amiről meséltél neki. A játékba bevonhattok egy kedves állatkát vagy bábot is, ahogyan mi is tettük Maszattal. Ez fejleszti az empátiát, szociális készséget és persze a szem-kéz koordinációt.
MONDÓKATÁR
MONDÓKATÁR: Őszi gyümölcseink mondókatár
Ajánlott kor: 12 hó +
Kezdjük az őszt egy szuper gyümölcsös mondókatárral.